úterý 14. června 2011

Mandriva Linux a S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat je třetím pokračování série her Stalker. První díl Shadow of Chernobyl šel pod linuxem rozchodit celkem jednoduše pomocí Wine, Call of Pripyat na tom byl o poznání hůře. Když jsem to zkoušel poprvé, nepovedlo se ho ani nainstalovat, natož zprovoznit. Podruhé už se povedlo hru nainstalovat, ale byl problém s myší: v menu se s kurzorem nedalo pohnout. Po pročtení návodů na winehq.org jsem zkusil několik postupů: opatchovat wine se mi nepovedlo, editování registrů taktéž nemělo kýžený výsledek a pomohlo až zadávání příkazu input_exclusive_mode s hodnotami 1 a 0. S jednou hodnotou se myš korektně hýbala ve hře, s druhým v menu a herních nabídkách. Dodávalo to jistý prvek realističnosti - před probírání kapes padlých nepřátel se musel v konzoli zadat příkaz a až teprve potom šlo přetahovat předměty. A když se tak stalker někomu hrabe v kapsách a třeba jako když na potvoru odněkud vyběhne stádo flaks, přeci jen chvíli trvá než popadne zpátky zbraň, narovná se (neboli než se v konzoli zadá příkaz s odpovídajícím parametrem). Realističnost nerealističnost, bylo to iritující a ani zajímavý nápad Rsa_Vipera bohužel neprošel kvůli ukrajinským vývojářům. Uplynul nějaký ten čas a slovutný Datastor vydal novou verzi svého modpacku pro Volání Pripjatě s názvem DMP Next 2.02, kvůli kterému jsem zkusil Call of Pripyat nainstalovat znovu. A voilá - hra v rámci možností fungovala! A tak jsem se mohl ponořit do tajů Call of Pripyat ponořit i v Mandrivě.

Tento postup instalace platí pro Mandriva Linux 2010.2 s KDE a s pravděpodobností hraničící s jistotou i pro Mageiu 1. Předpokládám taktéž přítomnost Wine (vyzkoušeno na verze 1.3.20 až 1.3.22) a vlastnictví instalačního média hry. Stačí vložit dvd do mechaniky a spustit soubor setup.exe. Po zadání registračních údajů se rozběhne samotná instalace (v mém případě příšerně dlouhá, nejsem si zcela jist, jak se na tom podepsalo extrahování .7z archivu s modpackem a dalších pět věcí), po jejímž ukončení proběhne i samotná aktivace hry a pokud budete chtít, můžete odeslat i informace o své pc sestavě kamsi na Ukrajinu. Pak instalátor nabídne možnost spustit hru, kterou když využijete, čeká vás nemilé překvapení. Díky ochraně proti kopírování StarForce nedojde ke spuštění hry a objeví se jen chybová hláška. Takže opravdu čistě si Call of Pripyat v linuxu nezahrajete. Řešení je jen jedno - použít upravený .exe soubor umožňující hrát bez vloženého DVD. Nechci rozvíjet polemiku o kreténismu ochrany StarForce či o házení klacků pod nohy legálním majitelům hry, ale Call of Pripyat je hra určená pro Windows a basta. Na druhou stranu: úroveň Call of Pripyat je tak mizerná a čeština od Cenegy tak ubohá, že pokud si někdo tu hru chce smysluplně zahrát, musí sáhnout po nějakém modpacku, který se snaží opravovat to, na co se vývojáři vykašlali.
Na to naštěstí máme Datastora a jeho DMP Next 2.02, které je zdarma ke stažení z jeho stránek zde. Když se budete pečlivě dívat, naleznete poblíž i podrobné informace ke zprovoznění modpacku. Po stažení archiv .7z rozbalte (v linuxu jednoduchým příkazem v konzoli 7z x jmeno_archivu) a dále postupujte podle instrukcí, které jste si nastudovali. Na závěr nezapomenout upravit soubor fsgame.ltx v adresáři hry a v souboru user.ltx (doporučím využít funkci hledat soubor, různé verze hry mi ho umístily na různá místa) si zkontrolovat, čím se ve hře aktivuje konsole a hurá do hry.

Známé potíže
1) hra se nespustí: pomocí Aktivity systému (používám zkratku ctrl+esc) zabijte proces xrEngine.exe a zkuste hru spustit znovu. Jednou se to povede.
2) jsem ve hře a nefunguje myš: aktivujte konsoli a zadejte příkaz input_exclusive_mode 0. Není to tak složité, hra sama nabízí příslušné možnosti. Takže stačí zadat inp, dát enter, zmáčknout nulu na numerické klávesnici a opět klepnout do entru. Tím je myš aktivována a již se nemusíte o nic starat. Druhá možnost je příkaz přidat do souboru user.ltx, ale mně se to z tohoto soubotu neustále maže/ztrácí.
3) namísto oblohy jsou grafické artefakty: přepněte v nastavení grafiky z dynamického osvětlení buď na vylepšené dynamické osvětlení nebo na statické (v něm nefunguje baterka)
4) po spouštění hra spadne s chybovou hláškou - smazat z adresáře gamedata všechny .db soubory.
5) při poslechu hudby z Amaroku při hře dojde k zamrznutí hry - vypnout OSD.
6) přepínání mezi okny během hry - u mě nefunguje, hra se musí "zabít" - ctrl+alt+ecs a klepnout do levého tlačítka myši.
7) po skončení hry (ať už korektním nebo nekorektním) je monitor přesvícený: v prostředí KDE stačí jít do nastavení vašeho pracovního prostředí, nabídka Obrazovka a monitor a klepnout na možnost gamma. V jiných prostředích postupujte stejným principem.

Žádné komentáře:

Okomentovat