pátek 8. října 2010

Mandriva Linux a S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernobyl s DMP

Když jsem zkoušel před několika měsíci až roky (prostě někdy v dávné historii) spustit v Mandriva linuxu Stalkera přes wine, nepovedlo se. Mrzelo mě to, ale to bylo tak všechno, co jsem s tím dělal. Když ale před pár dny se jeden člověk na stalkerském fóru zeptal, jak je na tom Stalker a linux, neodolal jsem a zkusil to znovu.

Wine nepoužívám, proto jsem si ho nainstaloval z repozitářů (klasicky v konsoli příkazem urpmi wine). Nabídlo mi to wine ve verzi 1.3.4 plus další dva balíčky, aby byly splněny závislosti. Potvrdil jsem, balíčky se stáhly a nainstalovaly. CD se hrou (česká verze od CD Projektu s patchem 1.0006) putovalo do mechaniky a pomocí setup.exe jsem spustil instalaci. Volný čas jsem využil studiem stránek wine pro SoCh. Podle rady jsem zakázal v Ovládacím centru Mandrivy pulseaudio (vyžaduje odhlášení) a mezitím instalace úspěšně dojela do konce. Odhlásil jsem se a opětovně přihlásil. Proklikal jsem se nabídkou až k položce spustit Stalker - Shadow of Chenobyl. Chvíle napětí - a hra se normálně spustila.

Naběhlo úvodní menu, nelenil jsem a dal začít novou hru. Netrvalo nijak dlouho a spustila se úvodní animace. Tu jsem stornoval a uslyšel neskutečně hnusnou češtinu překupníka Sidoroviče, která mi v tu chvíli zněla jako rajská hudba. S defaultním nastavením kláves jsem byl sice kapánek nemotorný, ale to mi vůbec nevadilo. Vyšel jsem z bunkru a přede mnou byla Zóna. Domotal jsem se k Wolfovi do vesnice a přijal úkol na osvobození Šikuly. Teď byl vhodný čas k nastavení ovládání podle toho, jak jsem zvyklý. Ale ouvej, ať jsem v nastavení dával jakoukoliv klávesu, vždy se jako vybraná možnost zobrazila klávesa pause. Nemilé, ale nic, co by nespravila ruční editace souboru user.ltx (v adresáři ~/.wine/drive_c/users/Public/Documents/stalker-shoc). Zkusit zapnout dynamické osvětlení se nesetkalo s úspěchem (výrazné zpomalení plus všude opravdu hustý les). Se statickým osvětlením hra běží v pohodě a bez problémů.

Rozhodnu se zvednout obtížnost a zkusím přidat do hry nejlepší modpack, který pro stalkera existuje - Datastor Modpack neboli DMP. První pokus končí neúspěchem a pádem hry. Po několika minutách si vzpomínám, že stejný problém jsem měl kdysi dávno i ve windows. Co to tehdy stálo nebohého Datastora času a nervů, když tvořil extra verze DMP speciálně pro mě, a stále stejná chyba. Tehdy jsme se shodli, že zřejmě bydlím na nějakém indiánském pohřebišti. Až po čase na netu zjistil, že by mohlo pomoci smazání souborů .db ze složky gamedata/textures a ono to opravdu pomohlo. Zkusil jsem tedy stejný postup i v linuxu a opět se dostavil úspěch. Když se pochlubím Datastorovi, dostanu link na test nejnovějšího DMP (verze 7850) a i když jsem se dostal zatím jen na Smetiště, musím říct, že se jedná o nejlepší verzi DMP, jakou jsem kdy hrál. Sice mě štvou výbušné kanystry (když někdo neumí práci s nožem a plížení, je lepší rozstřelit sud....) a dost mě vytočilo, když se přikradu k vojákovi (s nožem, jak jinak, na začátku hry je největší záhadou co je to střelivo), půjčím si od něj AK-74SU abych si potykal s jeho kamarády na hlídce, ale zbraň cvakne naprázdno, protože v zásobníku není ani jeden náboj.

Zde si dovolím malé zastavení - Datastor dělá co může, aby naprosto zpackanou hru v úžasném prostředí zachránil jak jen se dá. Kolik tomu obětoval času a (nejen) duševních sil, je hodno obdivu. Vše to dělá zadarmo, má z toho jen šedivé vlasy a kupu výtek, jak by to šlo lépe a dokonaleji. Vzhledem k tomu, že největší problémy a chyby nemá šanci bez SDK jakkoliv opravit a spoustu věcí mu neumožní ani samotný engine, mám pro jeho práci jen slova chvály a obdivu (i když mu vždy budu říkat, že své mládí mohl prožít o něco hodnotněji). Tak, milý Datastore, díky za vynikající modpack.

Za celou dobu hraní jsem se nesetkal s jediným problémem, hra běží svižně, nahrávání je o proti minulosti také výrazně rychlejší, save/load funguje bez problémů. Dokonce není problém přepínat se mezi hrou a jinými aplikacemi (využíval jsem Kopete) a zkusil jsem i mít na pozadí puštěnou hudbu v Amaroku. Pokud nevíte, co si v Mandrivě zahrát, kombinaci Soch a DMP mohu jen doporučit.

Hráno na sestavě: AMD Athlon64 X2 5000+ Black Edition, 1x2 GB DDR2 a GeForce 8800GT. OS Mandriva Linux 2010.1 s KDE 4.5, Wine 1.3.4 až 1.3.6.

Protože spouštění aplikací primárně určených pro windows přes wine v linuxu nemusí být úplně bezproblémové, zde najdete popis a řešení problémů, na které jsem zatím narazil:

1) No CD/DVD-ROM drive found - stačí připojit obraz DVD a dát Retry. Hra se spustí.
2) Hra se nespustí, nic se neděje - pomocí ctrl+esc otevřít Aktivitu systému a zabít proces XR_3DA.exe a hru opět spustit. Pokud se hra nespustí, opakovat ještě jednou. Tato situace se občas stává, není však pravidlem.
3) ve hře si nemůžu přiřadit ovládání tak, jak chci - musí se to udělat ruční editací souboru user.ltx (adresář ~/.wine/drive_c/users/Public/Documents/stalker-shoc)
4) chci hrát DMP, ale hra mi při spouštění spadne s chybovou hláškou - smazat z adresáře gamedata všechny .db soubory.
5) hra se trhá a zobrazují se mi grafické artefakty - vypnout dynamické osvětlení (zapnout statické). Nevýhodou je nefunkční baterka ve hře.
6) nefunguje baterka - zde je na vině právě vypnuté dynamické osvětlení. Vzhledem k tomu, že baterku používám jen v interiéru ale v krajině ne, všiml jsem si toho až v Agropomu. Dá se to obejít dočasným povolením dynamického nasvětlení objektů, v interiéru jsem si nevšiml žádného zpomalení ani grafických artefaktů, ale exteriér je téměř nehratelný (právě z důvodu grafických artefaktů). Noktovizory fungují i pod statickým osvětlením(vyzkoušeno na obleku hejkal).
7) při přepínání mezi jednotlivými okny se kurzor hýbe ve hře jen v omezeném prostoru - stalo se mi to jen jednou (při snímání obrazu KSnapshotem, třikrát bez problémů), musel jsem hru uložit, ukončit a spustit znovu.
8) multiplayer je nefunkční. Hra najde servery, ale při připojení hlásí "Neplatný server".

Žádné komentáře:

Okomentovat